25 Haziran 2018 Pazartesi

APPInvertor Ders 3 - Designer ve Blocks Sayfaları

APPInvertor Designer ve Blocks Sayfaları


APPInvertor uygulamasına giriş yaptık ve artık kodlama yapmaya ve mobil dünyasına uygulama kazandırmaya hazırız. Her editörde olduğu gibi karşımıza çıkan editörde de menülerimiz bulunmakta. Şimdi bu menüleri  tanımayla işe devam edelim.Giriş yaptığımızda karşımıza tasarım (designer) ekranı gelecektir. Bu ekranda uygulamalarımıza nesneler –buton ya da text- gibi ekleyebiliriz. Kutu içerisine alınmış blocks’a tıkladığımızda ise karşımıza kod yazabileceğimiz –sürükle bırak şeklinde- ekran gelecektir.

Sol tarafta kırmızı çerçeveli  menüye dikkat edersek designer seçiliyken başka blocks seçiliyken başka dizinler gelmektedir. Yani tasarım ve kodlama dizinleri gelmektedir.

Şimdi sayfamıza bir button ekleyip blocks butonuna tıklatalım.

   
Sol taraftaki resimde designer dizinleri, sağ tarafta ise blocks dizinleri görülmektedir. Dikkat ettiysek blocks dizinindeki Screen1’in altında bizim ekrana sürükleyip bıraktığımız buton nesnesinin adı gözükmektedir. Button1 e tıklayıp aşağıda bulunan Rename seçeneğini tıkladığımızda karşımıza nesnemize yeni bir isim verebilmemiz için ekran gelmektedir.  Ayrıca yine nesnemize tıkladığımızda sağ tarafında açılan pencerede bu nesne için kullanabileceğimiz kodlar listelenmektedir.


Aşağıdaki şekilde 1 numaralı alan nesnelerimizin listesini göstermektedir. Nesnemize tıklayıp 2 numaradaki Rename seçeneğini seçip nesnemize yeni bir isim verelim. 3 numaralı alanda ise nesnemizle alakalı kod blukları gözükmektedir.

Benzer Yayınlar

APPInvertor Ders 3 - Designer ve Blocks Sayfaları
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.