23 Haziran 2018 Cumartesi

Arduino Ders 2 - mBlock Kurulumu


Bu dersimizde mBlock kurulumunu inceleyeceğiz. Önceki dersimizde verdiğimiz http://www.mblock.cc/software/?noredirect=en_US linkinden mBlock indirme sayfasına giriyoruz. 

Karşımıza aşağıdaki gibi iki seçenek çıkıyor. İlk seçenek bilgisayar sürümü için ikinci seçenek ise tablet sürümü için. Size uygun olanı seçip devam edebilirsiniz. Biz soldaki yani bilgisayar sürümü için olan seçenek ile devam ediyoruz.

Sonraki ekranda ise bizi mBlock sürümleri karşılıyor. Yeni sürümün şuan beta sürümü bulunmakta o yüzden mBlock 3 sürümü ile davam ediyoruz.
Sürümü seçtikten sonra işletim sistemimize uygun sürümü seçmemiz isteniyor. Ben Windows 7 ve üzeri bir işletim sistemi kullandığımdan dolayı resimde işaretli olanı seçtim. Siz de işletim sisteminize uygun sürümü seçerek devam edin. Uygun sürümü seçtiğimizde indirme işlemi direkt başlayacaktır.

İndirilen dosyaya çift tıklayıp yüklemeyi başlatıyoruz. İlk olarak karşımıza dil seçeneği geliyor. Burada Türkçe seçeneği yok İngilizce olarak seçip yüklemeyi yapıyoruz ancak program kurulumu yapıldıktan sonra Türkçe dil seçeneğini aktif hale getirebiliriz. 

Dil seçeneğinden sonra bir kullanıcı sözleşmesi sunuluyor kabul edip Next seçeneği ile devam ediyoruz.


Programın kurulacağı dosya gösteriliyor. İsteyen arkadaşlar değiştirebilir ben next ile devam etmeyi tercih ediyorum ve sonraki adımları da next seçeneği ile geçtikten sonra kurulumumuz bitiyor ve masa üstüne mBlock kısa yolu geliyor. Artık programlamaya başlaya biliriz.


Son olarak programı açıp aşağıdaki resimdeki gibi dilimizi Türkçeye çevirip rahat kullanıma başlıyoruz.

Benzer Yayınlar

Arduino Ders 2 - mBlock Kurulumu
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.