23 Haziran 2018 Cumartesi

Arduino Ders 3 - Arduino Devre Elemanları


Şimdiye kadar arduinonun ne olduğunu öğrendik ve programlamak için kullanacağımız editörün kurulumunu gördük. İlk arduino
yazımızda arduinonun fiziksel parçaların programlanması olarak bahsetmiştik. Şimdi ise gelin bu parçaları tanıyalım. 
İlk ve en önemli elemanımız konumuza da ismini veren Arduino Uno elemanı. Üzerinde bulundurduğu mikro işlemciler ve hafızası ile bağlı olan parçaların kodlamasını yöneten parçadır. Üzerinde bir çok pin bulundurur. Analog pin gurubunu sensörlerden değer okumak için kullanırız. Örneğin mesafe sensörü ile uzaklık ölçmek istiyorsak bu pinlere bağlayacağız. Power pin gurubunda devre elemanlarına güç sağlayacağımız 5V pin girişi ve GND toprak pin girişi bulunmaktadır. Dijital pin grubunda ise arduino elemanlarımıza elektrik sinyali göndermek için bağlantı yapabiliriz. Örnein 5 numaralı dijital pine takılı ledi yakmak için bu 5 numaralı çıkışı yüksek yapmamız gerekmektedir ki bunu da ilerleyen konularımızda işleyeceğiz.


Diğer bir elemanımız breadboard. Bu parçanın görevini diğer parçaları düzenli bir elektrik devresi oluşturmak için üzerinde barındırmak. Yani sensör, led, jumper vb. parçalarımızın hepsi breadboard üzerinde devreye dâhil edilir.
Bu elemanımızın adı ise jumper. Arduino kartımızdan aldığımız pin çıkışları ile breadboard üzerindeki parçaları birleştirmemizi sağlar. 
Bir diğer elemanımız LED. Türkçe karşılığı ışık yayan diyottur. Gösterdiği direnci ışığa dönüştürür. İki ucu vardır. Uzun uç anot yani artı uç, kısa uç katot yani eksi uçtur.
Direnç elemanı fazla elektrik akımına karşı devre elemanlarımızı korur. 320 ohm, 220 ohm gibi çeşitleri bulunmaktadır. 
Belli başlı devre elemanları bu şekilde. Bunların yanında projelerimizde kullanabileceğimiz butonlar ve direnç ayarlayabileceğimiz potansiyometreler de mevcuttu. Tabi ki bütün elemanlarımız bunlar ile sınırlı değil. Konusu geldikçe kullanacağımız devre elemanları tanıyacağız. bir sonraki yazımızda sensörlerin tanıtımı ile devam edeceğiz. 

Benzer Yayınlar

Arduino Ders 3 - Arduino Devre Elemanları
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.