23 Haziran 2018 Cumartesi

Arduino Ders 4 - Arduino Devre Elemanları Sensörler


Arduino da kullanacağımız başlıca parçaları tanımaya devam ediyoruz. Şimdi ise sensörlere göz atalım. Sensörler çevremizde meydana gelen
değişimleri algılayıp sayısal ortama aktarmak için kullanılır. Örneğin bir sismik algılayıcı yerkürede meydana gelen sarsıntıları algılar ya da sıcaklık sensörü ortamdaki sıcaklığı algılar. Peki algıladıktan sonra elde ettiğimiz değerleri nasıl yorumlayacağız? İşte orası da bize kalmış sıcaklık falan derece olduktan sonra led mi yakarız yoksa alarm mı çalarız sizin bileceğiniz iş.

LDR Işık Sensörü


Ortamdaki var olan ışık değerine göre direnç değeri alan sensördür. Günümüzde daha çok fotosel olarak anılır. Aldığı değer ışık miktarıyla ters orantılıdır. 0 ile 1023 arası bir değer alır. Üzerine düşen ışık miktarı arttıkça 1023 e yaklaşır.

HC-SR04 Ultrasonik Sensör

Mesafe ölçmek için kullandığımız sensördür. Sound Navigation and Ranging yani sonar sistem ile çalışır. Ses dalgalarını kullanarak cisme olan uzaklık değerini elde eder. Resimde görüldüğü gibi 4 adet pini vardır. VCC pini elektrik akımı için, en sağdaki GND topraklama için kullanılır. Trig pini ses dalgası çıkışı için kullanılır. Echo ise yansıyan dalganın ulaştığı mesafeyi almak için kullanılan giriş pinidir.

NTC Sıcaklık Sensörü

Negative thermocouple kelimelerinin kısaltması olan NTC, sıcaklığa bağlı olarak direnç değiştiren bir sensördür. Sıcaklık yükseldikçe direnç azalır.

Şimdilik bu kadar parça tanımak yeterli olacaktır. Konularımız ilerledikçe projelerimizde kullandığımız sensörlerin ve devre elemanlarının sayısı artacaktır. Artık yavaş yavaş kodlamaya geçebiliriz.

Benzer Yayınlar

Arduino Ders 4 - Arduino Devre Elemanları Sensörler
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.