26 Temmuz 2018 Perşembe

Arduino Devresine Enerji Verme Yöntemleri


Gelen sorular üzerine Arduino devremizi USB kablodan başka nasıl enerji verebiliriz sorusuna yanıt olarak bu içeriği hazırlama gereği duydum. Şimdi tek tek Arduino devremizi nasıl besleye bileceğimizi görelim.

İlk yöntem 1 numara ile işaretlemiş olduğumuz Arduinoya yazılım yüklemek için kullandığımız USB kablo girişi. USB kablo ile yeterli enerjiyi sağlayabiliriz ancak devremizi bilgisayardan bağımsız olarak çalıştırmak istediğimizde USB kablo yetersiz kalacaktır.
En çok kullandığım Arduino besleme yöntemi 2 numara ile işaretlemiş olduğumuz, 11 V ya da 9 V pilleri bağlayabileceğimiz pil başlığı kullanmak. Pil başlığını USB girişi yanında bulunan 2 numara ile göstermiş olduğum girişe bağlayabiliriz. Aynı girişi kullanarak eski telefonlarımızın şarj cihazlarına benzeyen adaptörleri kullanarak da Arduino devremize enerji vermek mümkün olacaktır.
Bir diğer Arduino besleme yöntemi 5’li  ya da 6’lı olarak bulabileceğimiz pil yataklarını kullanmaktır. Pil yatağını devreye bağlamak için iki yöntem vardır. İlki 3 numara ile işaretlediğimiz 5V pini. Pil yuvasının artı (+) ucu bu pine eksi (-) ucu ise GND pinine takılarak enerji verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken ise 5V’dan daha fazla enerji verilmesi Arduinoya zarar vermektedir. Pil yuvalarını kullanarak VIN pini ile de besleme yapılabilir. Arı (+) uç VIN pinine, eksi (-) uç ise yine GND yani toprak pinine takılarak enerji beslemesi yapılabilir.Bir diğer yöntem ise okulda öğrencilerimiz ile yaptığımız robotlarda kullandığımız PowerBank kullanmak. Telefonlarımızı şarj etmek için kullandığımız PowerBankları USB girişinden devremize bağlayabiliriz. Pilden sağladığımız enerji yerine daha uzun süreli enerji gerektiğinde bu yöntemi kullanabilmekteyiz.

Kodlama dünyasıyla Ebedi Dost kalmanız dileğiyle.


Benzer Yayınlar

Arduino Devresine Enerji Verme Yöntemleri
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.