Bilişim Ve Teknoloji

eSIM Nedir?

eSIM teknolojisinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bugün lansmanı düzenlendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugünkü programda kendi mühendislerimiz tarafından geliştirilen %100 yerli ve milli olan eSIM uygulamasını kamuoyuna tanıtmanın haklı gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

eSIM Nedir? – eSIM
eSIM nedir

eSIM Nedir?

 

eSIM eskiden kullanılan sim kartları yerine çıkarılan dijital bir teknolojidir. eSIM ile birlikte sim kartlarını taşımayacak ve eSIM’lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak.

eSIM teknolojilerinin sağladığı faydalardan da kısaca ifade eden Bakan Karaismailoğlu,  “eSIM altyapısı, uluslararası standartlara uygun olarak, yerli ve milli imkânlarla geliştirilmiş olup, eSIM kapsamında gerekli yazılımları kendi geliştiren ülkeler arasında ilk sırada yerimizi aldık. Böylece Türkiye’nin hassas verileri tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacaktır. eSIM, günümüzde akıllı telefonlardan, giyilebilir teknolojilere, makinalar arası iletişim (M2M)’den birçok endüstriyel ürüne kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacaktır” şeklinde konuştu.

eSIM Ne Zaman Kullanılabilecek ?

 

Bakan Karaismailoğlu, “Bu teknoloji, yerli ve milli olarak sıfırdan, yerli firmalar tarafından BTK ile iş birliği halinde geliştirildi. Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak eSIM 2021’de hayata geçecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: BTK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu