Bilişim Ve Teknoloji

Bilgisayarın Yavaşlama Sorunu Çözümü

Bilgisayar kullanıcıların en büyük problemlerinden biri olan bilgisayarın yavaşlama sorunu oldukça önemlidir. Peki bilgisayar nasıl hızlandırılır? Bilgisayarlar çeşitli nedenlerden dolayı yavaşlaya bilirler ve bilgisayarlar da  donmalar meydana gelmektir. Bu durum kullanıcılarda sinir bozucu bir hale gelmektedir.

Peki bilgisayarlar neden yavaşlar ve donar ?


  1. Kötü anti-virüs programlarının kullanılması
  2. Disk alanın dolu olması
  3. Gereksiz programlar
  4. Zararlı yazılımlar
  5. Arka planda çalışan gereksiz programlar
  6. Başlangıçta çalışan programlar

Kötü Anti-virüs Programlarının Kullanılması

Piyasa da bir çok anti-virüs programı yer almaktadır. Bazı anti-virüs programları gereksiz yere taramalar yaparak bilgisayar hafızasını aşırı kullanmaktadır bunun sonucunda da  bilgisayar da donmalar meydana gelmektedir. Windows işletim sisteminiz var ise kesinlikle Microsoft’un geliştirdiği Windows ile birlikte gelen anti-virüs yazılımını Microsoft Defender’ı kullanmanızı öneririm. Bazı arkadaşların Windows Defender ile birlikte başka anti-virüs programlarını kullandıklarını gördüm kesinlikle gerek yok Windows ile birlikte gelen Defender’ı tek kullanmanız yeterlidir.

Disk Alanın Dolu Olması

Bilgisayarın disk alanını gereksiz yere işgal eden dosyalar bilgisayarların yavaşlanmasına donmasına neden olmaktadır. Bu gereksiz dosyaların kaldırılması için yardımcı bir çok program internette bulabilirisiniz sizlere önerim Ccleaner programını kullanarak kolayca gereksiz dosyaları silerek disk alanında yer açabilirsiniz.

Gereksiz Programlar 

Gereksiz programlar bilgisayarda kullanmadığınız programlardır. Bu programlar HDD’de gereksiz  yer kaplamaktadır. Bilgisayarda kullanmadığınız programları tespit etmek için Bilgisayarım / Program Ekle Kaldır’a tıklayarak bilgisayarınızda mevcut yüklü programları görebilirsiniz. Buradan gereksiz kullanmadığınız programı seçip kaldır diyerek bilgisayardan kaldırınız.

Zararlı Yazılımlar

Bilgisayarların yavaşlamasında ve donmasında en önemli etken zararlı yazılımlardır, zararlı yazılımları anti-virüs programlarını kullanarak silebilirsiniz. Zararlı yazılımlardan korunmanın önemli bir noktası da bilgisayarınıza en son güncellemeleri yüklemenizdir.

Önerilen Yazı:  MEB Birlikte 23 Gün Etkinlikleri

Arka Planda Çalışan Gereksiz Programlar

Arka planda haberimiz olmadan çalışan programlar hafızada gereksiz yer kaplamaktadır. Bu programlar özellikle oyun oynarken donmalara kasmalara neden olmaktadır. Arka planda yer alan gereksiz programları bulup kapatmak için Görev Yöneticisini kullana biliriz. Görev yöneticisine “ctrl+shift+esc” tuşlarına basarak ulaşa bilirsiniz.

 

Görev yöneticisinin sekmeleri kayboldu çözümü

Başlangıçta Çalışan Programlar

Açılışta çalışan programlar bilgisayarların açılış sürelerini etkilemektedir. Bilgisayarlar açılırken ne kadar  fazla program çalışıyorsa bilgisayar o kadar geç açılmakta ve bilgisayarların yavaşlamasına neden olmaktadır. Başlangıçta çalışan programları görmek için ve devre dışı bırakmak için görev yöneticisini açarak başlangıç menüsü tıklayarak ulaşıla bilir veya Başlat – Çalıştır – msconfig yazarak Başlangıç menüsünden bu programlara ulaşa bilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu