Kitap Dizi İnceleme

Harry Potter Kitap İncelemesi

J.K. Rowling’in yazdığı ve ilk etapta tam 12 yayınevi tarafından reddedilen kitap serisi Harry Potter yayınlandığı günden bugüne hala satış rekorları kırmaktadır. Tam 7 kitaptan oluşan serinin tüm kitapları aynı zamanda sinemaya uyarlanmış ve her biri gişe rekorları kırmıştır.

Harry Potter Kitap İncelemesi

Büyülü bir dünyaya kapıları aralayan kitap serisini seveni o kadar fazla ki kitap için kurulmuş olan müze her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Sadece müze değil aynı zamanda Harry Potter temalı kafeler de oldukça yaygınlaşmış ve örneklerinden birkaçını da ülkemizde görmekteyiz.

Harry Potter henüz bebekken anne ve babasını kaybetmiş bir çocuktur. Teyzesi ve eniştesi ile beraber yaşayan Harry, 11 yaşına geldiğinde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan davet mektubu almıştır. Her ne kadar eniştesi ve teyzesi buna engel olmaya çalıştıysa da sonunda Harry okula gider ve bizim için de esas serüven başlamış olur.

harry potter kitap incelemesi

Hogwarts okulu 4 bölümden oluşmaktadır. Slyterin, Ravenclow, Hufflepuff ve Gryfindor olan bölümlerden Harry anne ve babasının da bölümü olan Gryfindor’a seçilir. Harry’nin en yakın arkadaşı olan Ron ve diğer yakın arkadaşı Hermonie de aynı bölüme seçilince karakterlerimizin kaynaşmasını daha da hızlanıyor.

Muhteşem bir dostluğun anlatıldığı kitap serisinde ilk iki kitap daha fazla çocuk kitabı niteliği taşıyorken özellikle 4. Kitaptan sonra daha büyük yaş grubuna hitap etmeye başlamaktadır. Aslında 1.kitaptan son kitaba kadar Voldemort’un yükselişini ve Harry ile aralarındaki bağı okuyoruz. Ve bence yazarı diğer yazarlardan ayıran en büyük özellik ilk kitaptaki detayların son kitapta karşımıza çıkması veya ilk kitapta bize verilen bilgilerin aradaki kitaplarda karşımıza çıkıyor olması okuyucuyu çok etkilemekte ve bence yazara da büyük hayranlık uyandırmakta.
Kitapta diğer sevdiğim bir konu ise o kadar çok sevilen karakter var ki saymakla bitmez. Neville, Luna, Fred ve George, Ron, Hermonie, Hagrid, Sirius, Dumbledore, Mcgonagal, Remus, Tonks gerçekten o kadar çok karakteri seviyorsunuz ki her birinin kendine has özellikleri oluyor ama hepsi de gerçekten çok tatlı karakterler. Ve muhteşem bir dostluk hikayesinin örneğini oluşturuyorlar.

Önerilen Yazı:  Masum Dizi İncelemesi

Büyücülük dünyasına dair en sevdiğim özellikleri ise büyü yapmak için bir asaya ihtiyaç duymaları, her şeyin büyü ile yapılamıyor olması, onların da dünyasının kısıtlı olduğunu bilmek bizlere daha yakın hissettiriyor. Ayrıca büyü yaparken kullandıkları sözleri duymak da insana çok farklı bir şeyler hissettiriyor. Kendilerine ait bir bakanlıkları olması, bir bankaları olması ve yine kendilerine ait bir para birimleri olması çok güzel gerçekten. Bunları okumak bence onları bizim “fani” yaşantımıza daha yakınlaştırıyor.

Ayrıca ben Voldemort’un çocukluğundan itibaren yaşadıklarını okumaktan da çok keyif aldım. Aslında bir “kötü”nün nasıl doğduğunu bizlere çok güzel göstermiş oldu kitaplar. Voldemort’un ruhunu bölerek hortkuluk oluşturması ve bu şekilde ölümsüz olması da bence çok güzel bir fikir olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten yazarın zekasına orada da hayran olmadan edemiyorum.

Bu arada seride 7 rakamı oldukça sıkça karşımıza çıkıyor. Kitap 7 seriden oluşuyor, Harry’nin takım numarası 7, Voldemort’un ruhunu böldüğü hortkuluk sayısı (birini istemeden de yapsa) 7 olarak karşımıza çıkıyor.

Hala bu muhteşem seriyi okumadıysanız mutlaka bir şans verin ve okuyun derim. Çünkü gerçekten oldukça akıcı olarak ilerleyeceğiniz ve çok seveceğiniz bir eser olacak. Yakın zamanda HBO tarafından da yapılması planlanan diziyi sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım en az diğer filmleri kadar başarılı olur. herkese keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu