Kitap Dizi İnceleme

The Queens Gambit Dizi İncelemesi

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

The Queens Gambit Dizi İncelemesi

İlk olarak bence The Queens Gambit Dizi İncelemesine geçmeden önce oyuncu seçimleri, kostümler, saç, makyaj her şey başarılıydı. Zaten beni çeken de Beth’in o zeka fışkıran bakışlarını gördüğüm afiş oldu.

Ne yalan söyleyeyim ben satranca çok meraklıyım. Ama hiç iyi değilimdir. Maçları izlemeyi, iki oyuncunun hamlelerini görmeyi çok severim. Ama kendim onlar kadar başarılı değilimdir ne yazık ki. Buna tabi birkaç kez yenildiğim için daha fazla oynamak istemem ve kendimi geliştirmemem de sebep olabilir.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

Bence Beth’i hem çocuk hem de yetişkin çağında iki oyuncu da çok iyi canlandırmış. Dizinin ilk sahnesinde bizi yetişkin Beth karşılıyor. Beth apar topar hazırlanıp koşturarak maçına doğru ilerliyor. Sonra bir anda zamanda eskiye dönüyoruz. Bu sefer 9 veya 10 yaşlarındaki Beth ile karşılaşıyoruz. Saçları kendini hemen ele veriyor. (İki insanın gençlik ve yetişkinlik çağını anlatmak için neden illa saçlarını aynı yaparlar anlamış değilim. Özellikle Dark dizisinde bunu çok hissetmiştim. Martha’nın tüm hallerinde saçı hep aynıydı.) Beth matematik profesörü annesi ile yolculuk yaparken bir kaza geçirmeleri sonucu annesini kaybeder. Beth hayatta kalır ve daha sonra sosyal hizmetler tarafından bir yetiştirme yurduna verilir. Ve orada Jolene ile yakın bir ilişki kurar.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

Beth burayı çok da sevmez ve sıkılır. Özellikle ilahi söyledikleri derslerde çok sıkıldığını ve bunları çok içinden gelmeden yaptığını bence güzel göstermişler. Matematik dersinde de herkesten önce işlemleri yaptığını ve gerçekten çok zeki bir kız olduğunu göstermiş oldular. Beth, ilk olarak öğretmeni tarafından silgilerin tozunu alması için öğretmeni tarafından görevlendirildi. Ve Beth bunu yaparken okulun hademesi olan yetimhanenin hademesi Mr. Shaibel ile karşılaştı. Hademenin bir tahtanın üzerinde eğilmiş bir şeyler yapmakta olduğunu gördü. Daha sonra da röportajında belirttiği üzere ilk olarak tahtanın onun ilgisini çektiğini söyleyebiliriz. Kısa süre sonra Beth’in aşağıya hademenin bulunduğu odaya gelmek için bahaneler aradığını gördük ve en sonunda konuşmaya cesaret ederek, bunu kendisine öğretmesini istedi. Mr. Shaibel başta olumsuz yaklaşsa da Beth’in ısrarları sonucu ona oyunu öğretmeye karar verdi. İlk zamanlar Beth yenilse de zamanla Mr. Shaibel’ı yenmeye başladı.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

Bu arada bu konuya değinmeden olmaz. Yetimhanede çocukların sakin kalması için onlara sakinleştirici ilaç verdiklerini gördük. Beth bu ilaçları gece vakitlerinde alıp sonra yatakhanenin tavanında satranç tahtası ve taşları görmeye başladı. Bazen birkaç ilacı biriktirerek hepsini birden aldığını ve tavanda satranç oynadığını sahneleri görmek oldukça etkileyiciydi. (Belirtmeden geçemeyeceğim bence bu dizi 18 yaş altı için tehlikeli. Gençler özellikle meraklanarak sakinleştirici içmek isteyebilir.) Kısa süre sonra yetimhane ilaç vermeyi bırakıyor. Burada artık bağımlıya dönüşmüş olan Beth’in hissettikleri ve çaresizliği de bence güzel yansıtılmış. Herkes film izlerken onun gizlice kantinden ilaçları avuç avuç yediği sahne ve sonrasında ilaç kavanozuyla beraber düşmesi bence dizinin en etkileyici taraflarındandı. Zaten fragmanda da oldukça merak uyandırmıştı bu sahne.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

İki bölüm sonrasında Beth artık büyüyor ve yetimhaneye evlatlık almak isteyen bir çift tarafından önce pencerede görülüyor. Daha sonrasında ise o aile tarafından evlatlık alınıyor. O sahnelerde arkadaşı ile ve Mr. Shaibel’dan ayrılığına oldukça üzülmüştüm. Artık Beth’in hayatında yeni bir sayfa açılıyordu. Evlatlık verildiği aile çok garipti. İki eş arasında bir sevgi olduğunu düşünmüyorum. Adam zaten çok somurtkan, ilgisiz ve sevgisiz. Zaten evlatlık almak istemesini de sırf karısı için yaptığı her halinden belli oluyordu. Kadın deseniz onun da ilaç kullandığı için bir günü bir gününü tutmuyor bazen neşeli bazen neşesiz oluyordu. Sonunda erkek kadını terk etti ve iş için gittiği yerden bir daha dönmedi. Bu duruma bence Beth sevindi ve kadın da çok etkilenmedi. Zaten varlığı ve yokluğu birdi.

Önerilen Yazı:  Sürükleyici Roman Önerileri 2021

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

Beth tabi artık liseye giden bir kız olduğu için giyime kuşama oldukça meraklı ve giydiklerini çok da beğenmiyor. Zaten yeni gittiği okulda sevilmeyen, arkasından konuşulan biri olduğunun farkında. Fakat alışverişe çıkarıldığı zamanlarda bile kadının ne kadar cimri olduğunu gördük. Gidip kızcağıza ikinci el kıyafetler falan aldı.

Beth hala satranca meraklı olduğu için kadından bir satranç takımı istedi ama kadın cimri olduğu için para biriktirerek alması gerektiğini söyledi. Bir gün Beth annesine ilaç almak için gittiği yerde satranç dergileri görüyor ve parası olmadığı için çalıyor. Dergide bulunduğu eyalette bir satranç turnuvası olduğunu ve katılım ücreti için 5 dolar gerektiği yazıyor. Beth’in aklına Mr. Shaibel geliyor ve kendisine 5 dolar vermesi karşılığında ona 10 dolar vereceğini yazıyor. Mr. Shaibel de hemen gönderiyor. Beth artık turnuvaya katılabilecek.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

Turnuvadan Beth zaferle ayrılıyor. Eyalet şampiyonunun yaptığı ağız hareketleri ve bir başka oyuncunun da hem hamleden sonra saçını taraması herhalde karşıdakini sinirlendirmek ve psikolojik olarak germek için yapılan bazı etkinlikler. (Bunu da Beth’in yıllar sonra Rus küçük bir delikanlıya yaptığını gördük. Çocuk da bu maç esnasında yenildi.) Beth, bu ilk turnuvasında Townes ile tanışıyor ve ondan baya hoşlanıyor. Bu arada eyalet şampiyonu olan ve sonrasında Beth’in ev arkadaşı olan Beltik’in Harry Potter’daki Dudley olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Orada nefret etsem de burada çok sevdim.

Beth buradan yüklü miktarda para kazanınca paragöz anne başka turnuvaları da araştırıyor ki kızcağız oralardan da para kazansın. Kadın paragöz işte. Bu bence Beth için oldukça iyi bir şey oluyor. Kadının bu tutumu sayesinde okuldan kaytarıp daha çok para kazanabiliyor. Böylece annesi ile beraber önce yakın illerdeki turnuvalara daha sonra ise başka ülkelere seyahatler yaparak turnuvadan turnuvaya koşuyor. Beth büyük zaferler kazanıyor ta ki Benny Watts ile karşılaşana kadar. Beny Amerika Açık’ın şampiyonu. Ona yenilince tabi bizim Beth baya bozuluyor. Bu arada turnuvaların birinde ilk aşkı diyeceğimiz Townes ile karşılaşıyor. Townes ile yalnız kaldıkları bazı şeyleri deneyimlemek istediği her halinden anlaşılan Beth sonrasında hayal kırıklığına uğruyor. Açıkça söylenmese de sanırım Townes gay. Odaya erkek arkadaşı girince her şey değişiyor ve sonra da Beth oradan ayrılıyor.

Önerilen Yazı:  Harry Potter Kitap İncelemesi

Annesini kaybettiği sahnede gerçekten çok üzüldüm. Ve sonrasında da turnuvalara giderken annesinin montunu da yanında götürmesi yatağın birine o montu sermesi falan çok duygulandırdı. Daha sonra o montu üvey babası ile hesaplaşırken de giydiğini gördük. Üvey babası da ne kadar ilgisiz bir adam. Karın vefat etmiş ama umurunda değil. Ne kadar görüşmesen de en azından cenazesine gidebilirdin. Sonrasında önce ev senin olsun deyip istemek de ne demek.

Kısa bir süreliğine Beth ile Beltik ev arkadaşı oluyor. Ama Beth’in Beltik’in zekasını küçümsemesine ve Beltik’in ona duyduğu duyguları duymaması sebebiyle yolları ayrılıyor ve Beth yalnız kalıyor. Ben Beltik’i çok sevdim bu arada her şeye rağmen yine de Beth’i düşünüp arayıp soruyor.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit

Beltik’i ne kadar sevsem de ben en çok Beth ile Benny Watts’ı birbirine yakıştırdım. Ama o bölümlerde de Beth’in Benny’i çok da sevmediğini gördük. Benny Beth’e çok şey öğretti ve onu Rus rakibi için baya hazırladı. Rusların Amerikalılar üzerindeki üstünlüğünü de kırmak istedikleri için Beth’in üstüne daha çok titrediğini düşünüyorum. E tabi soğuk savaş yıllarında geçen bu dönem dizisinde o zamanlar Rusya ile Amerika arasında her alanda rekabet var. Ne güzel en azından bilim ve teknoloji alanında ülkelerin yarış içinde olması tüm dünya için olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Rus rakibine yenilen Beth sonrasında çok dağıtıyor. Benny onu yanına çağırsa da gitmek istemiyor. Evde yalnız başına sadece sigara ve alkol tüketiyor. İyice dağıtan Beth’i o çukurdan eski dostu Jolene çıkarıyor. Onu görünce ben bile sevindim. Çünkü içten içe keşke eski yetimhane dostları keşke ev arkadaşı olsa diyordum. Jolene’nin kötü bir haberi vardı Beth’e, Mr Shaibel ölmüştü. O sahnede Beth’in hissettikleri, borcunu vermediği için pişmanlık duyduğunu görüyoruz. Eski dostu sayesinde toparlayan Beth Rusya’ya davet ediliyor. Ama Rusya’ya gitmesi için yüklü miktarda para lazım. Tüm parası da oturduğu eve gittiği için Jolene ona yardım ediyor.

The Queens Gambit Dizi İncelemesi – The Queens Gambit
The Queens Gambit Dizi İncelemesi

Rusya’daki satranç sahnelerini izlemek gerçekten çok keyifliydi. Onların neden satrançta dünya birincisi olduğunu anlayabiliyorduk. Çünkü bu işi önemsiyorlar. Üstelik yediden yetmişe önemsiyorlar. Kendi ülkesinde bu kadar popüler olmayan Beth bu ilgi ile baya mutlu oluyor. Bu arada Rusya’da asla ilaç kullanmadığı ve alkol almadığında da ne kadar iyi satranç oynadığını başta kendisine göstermiş oldu. Çünkü Beth sakinleştirici sayesinde daha iyi oynadığını düşünüyordu. Tüm rakiplerini yenen Beth finalde büyük rakibi Borgov’u yenerek ülkesinin Ruslara karşı büyük bir zaferini kazanmış oluyor. Onların maçı olurken radyo başında insanların heyecanlarını görmek çok güzeldi. Bir de Rus rakiplerini yenmesine rağmen Rusya’da büyük ilgi görmesi oldukça şaşırttı. Demek ki Ruslar bunu ulusal olarak algılamıyor. Bükemediğin bileği öpeceksin misali ona saygı duyuyorlar. Ve en son sahnede yine yaşlı bir adamla oynayarak başladığı satranca yine yaşlı bir adamla oynayarak son veriyor. Şiddetle tavsiye ettiğim bir dizidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu