Web 2.0 Araçları

Scratch Nedir – Scratch Nasıl İndirilir?

Scratch Nedir?

Scratch, ABD’de bulunan MIT üniversitesinin geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre hazırlanmış ve çok basit bir arayüze sahip bir programlama dilidir. Oldukça eğlenceli bir ortam haline getirebileceğimiz Scratch’ta istediğimiz karakterleri, sesleri, arka planları kullanarak dilediğimiz gibi tasarım elde edebiliriz. Kodlar ise Scratch’ta bloklar halinde yer almaktadır ve bu sayede bizlere sadece gerekli kod bloklarını birleştirmek kalmaktadır. Kodlamayı öğretirken sevdiren bu program öğrencilerin problem çözme becerisini geliştirdiği gibi gelecekte bu alana yönelmek isteyenlere de güzel bir temel oluşturmaktadır.

scratch nedir
scratch nedir

Scratch’ta Neler Yapabilirim?

Scratch programında yapılacakların listesi bir hayli fazla. İşte onlardan birkaçı;

 • Scratch programında eğitsel oyunlar hazırlayabilirsiniz.
 • Scratch programında seviye bölümlerinden oluşan oyunlar yapabilirsiniz.
 • Scratch programında hareketli animasyon yapabilirsiniz.

Scratch Programının Avantajları Nelerdir?

Programlama konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler Scratch programını kullanarak kendilerini çok iyi bir temel hazırlayabilirler. İşte neden Scratch programının avantajlarından birkaçı;

 • Scratch programında Türkçe dil desteği vardır. Bu sebeple oldukça kolay anlaşılabilmektedir.
 • Scratch programında kod blokları hazırdır. Bizler sadece kod bloklarını bir araya getirerek üzerinde değişiklikler yapmamız gerekiyorsa bunu yaparız.
 • Scratch programında yaptığımız çalışmaları herkesle paylaşabilir ve tüm dünyadaki çalışmaları da inceleyebiliriz. Başka çalışmaların kodlarını inceleyerek fikir edinebilir ve birçok konuda bilgi sahibi olabiliriz.
 • Scratch programının arayüzü çok basittir ve bu sebeple herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.
 • Scratch programının arka plan, ses, karakter gibi tasarım menüleri oldukça geniştir. Bu sebeple programlama yaparken uygun tasarımları yapmamız kolaylaşır.
 • Scratch programında her blok bölümünün rengi farklı olduğu için bizler için de kolaylık sağlamaktadır. Diğer programlama araçları genel olarak siyah zemin üzerine beyaz yazı veya beyaz zemin üzerinde siyah yazı şeklinde programlama yaparken bu bloklar sayesinde hem kullandığımız blokları daha iyi fark etmemize hem de gözlerimizin yorulmamasına olanak sağlar.
Önerilen Yazı:  Quizizz Online Test Nasıl Hazırlanır?

Scratch Programını Nasıl İndirebilirim?

Scratch programını bilgisayarımıza indirmek çok kolay.

 • Bu adrese girdikten sonra hangi işletim sistemini kullanıyorsanız o menüye tıklayalım.
 • Sonra hemen altında çıkan ‘Direkt İndirme’ butonuna tıklayalım. Programımız bilgisayara indikten sonra .exe uzantılı olan dosyamızı çalıştıralım. Artık Scratch programını bilgisayarımıza kurduk. Dilediğimiz gibi çalışma yapabiliriz. Herkese kolay gelsin arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu